Az öntöző rendszer kiépítésének lépései:
- helyszíni felmérés
- alapadatok felvétele
- öntözési terv készítés
- költségvetés készítése
- kivitelezés
- beüzemelés, beállítás
- karbantartás
Mivel az öntözőrendszerek nem építhetők sablon vagy típusterv alapján, így szükséges egy pontos öntözési terv készítése. Ennek a kezdő lépése a helyszíni felmérés, és az alapadatok felvétele. Ekkor rögzítjük az öntözendő terület méreteit, burkolatok, épületek, kerti berendezések pontos helyét, füves területek méretét, alakját, növénycsoportok helyét, típúsát. Feljegyezzük a vízvételi hely jellegét, paramétereit. A rendszer késöbbi biztonságos működése nagyban függ a vízvételi hely tulajdonságaitól, ezért fontos az adatok megísmerése, rögzítése. (Az automata öntöző rendszer üzemeltethető vezetékes vízzel, ásott vagy fúrt kútból, esővízgyűjtő ciszternából, tóból, folyóból)
Kertépítési és növénykiültetési terv esetén nem kell felmérést készíteni, felhasználhatók a meglévő adatok és tervek.
Az öntözési terv készítése során meghatározzuk az adott területet pontosan beöntöző szórófejek számát, helyét, típúsát, teljesítményét. Ezután a rendelkezésre álló vízhozam és nyomásadatok alapján tervezhetők az egyes öntözési zónák. A zónák kialakítása után meghatározhatók a vezérlés, osztók, vízkonnektorok, stb helye, és elkészíthető az anyaglista. Az így kapott lista alapján készül a költségvetés.
A költségvetés tartalmazza:
- beépítendő anyagok tételes listáját
- a földmunka, szerelési munka és beüzemelés díját
Az eddigi tapasztalataink alapján magánkertekben az öntözőberendezések átlagára 1000 – 2000 Ft/m2 között alakult. Természetesen ezek a számok csak a várható költségek nagyságrendjének meghatározására alkalmasak. Az elfogadott költségvetés alapján kezdődik meg az automata öntözőrendszer kivitelezése.
Kész kert esetén a megrendelővel történő időpont egyeztetés után kezdődik az építés. Új építésű kertnél a kertépítővel, burkolóval, stb történő egyeztetés után, a többi munka üteméhez igazodva kezdődhet a kivitelezés.
A kivitelezés lépései:
- árok elkészítése
- csővezetékek és kábelek lefektetése
- csatlakozó elemek és szórófejek beépítése
- mágnesszelepek és osztószerelvények beépítése
- vízbetáplálás bekötése
- vezérlés elektromos bekötése
- nyomáspróba
- árkok betemetése, tereprendezés
- szórófejek finombeállítása
- csepegtető hálózat fektetése
- vezérlő programozása, beüzemelés
- átadás
A jól megtervezett, és gondosan kivitelezett automata öntözőrendszer üzemeltetéséhez csekély mértékű karbantartás is tartozik. A karbantartás az alábbi feladatok rendszeres elvégzéséből áll:
- homokfogó szűrő ellenőrzése, tisztítása
- évszakonként program igazítása
- szivattyú ellenőrzése (szezononként)
- téliesítés